Na jakim etapie inwestycji warto zakupić mieszkanie?
- 2023-06-05
- Kupno nieruchomości
Mimo że wzrost zainteresowania kupnem mieszkania nie jest jeszcze odzwierciedlony w liczbie dokonanych transakcji, to z doświadczeń deweloperów wynika, że ruch w interesie mają coraz większy. Jest to zasługa rządowego programu Bezpieczny kredyt 2%, który ma ruszyć od lipca i zapewnić możliwość skorzystania z rekordowo taniego kredytu hipotecznego. Zapobiegliwi już rezerwują mieszkania, nie mając nawet pewności czy otrzymają finansowanie. Podpowiadamy więc, na jakim etapie inwestycji najlepiej kupić mieszkanie, skoro konkurencja wśród kupujących rośnie.
„Dziura w ziemi” czy gotowe lokum – przed takim dylematem stoją osoby, zainteresowane zakupem mieszkania. Obie opcje mają wady i zalety.
Kupno mieszkania na etapie budowy
Zaletą kupowania nieruchomości na etapie tak zwanej „dziury w ziemi” na pewno jest to, że wtedy mamy największy wybór lokum w ramach danego bloku. Możemy wybrać dowolne piętro, układ pokoi, ale również zasygnalizować deweloperowi, co chcielibyśmy zmienić w układzie docelowym.
Drugim plusem jest cena. Na początkowym etapie budowy osiedla są one najniższe, bo można uzyskać specjalne rabaty z okazji premiery inwestycji, a wraz z postępem prac są podnoszone.
Wadą tego rozwiązania jest z kolei długi czas oczekiwania. Zazwyczaj na odbiór lokalu trzeba bowiem czekać nawet kilka lat.
Kupno gotowego mieszkania
Przeciwnicy kupowania nieruchomości na etapie budowy często wspominają o argumencie, że jest to jak zakup „kota w worku”. Gdy blok jeszcze nie powstał, nie możemy sprawdzić, jak w konkretnych pokojach pada światło, jaki jest widok z okna oraz czy pomieszczenia są przestrzenne i ustawne.
Kupno gotowego mieszkania pozwala wcześniej poczuć jego atmosferę i znacznie ułatwia decyzję, czy jest to dla nas odpowiednie lokum. Warto również zdecydować się na tę opcję, jeżeli zależy nam na szybkiej przeprowadzce. Po finalizacji transakcji od razu otrzymamy klucze i będziemy mogli przystąpić do wykończenia.
Czekanie z zakupem na ostatnią chwilę ma również wadę. Zazwyczaj najbardziej atrakcyjne mieszkania są już zajęte i zostają np. te na parterze, ostatnim piętrze czy zlokalizowane od strony północnej. Trudno wtedy również znaleźć wolną komórkę lokatorską czy miejsce postojowe.
Jeśli jednak zdecydujemy się na jedno z ostatnich dostępnych mieszkań w ramach danej inwestycji, to zazwyczaj możemy liczyć na sporą obniżkę od ceny pierwotnej.
Lepiej być pierwszym czy ostatnim?
To, na jakim etapie inwestycji najlepiej kupić mieszkanie, jest uzależnione od naszych preferencji. Jeżeli zależy nam na tym, aby wybór lokali był jak największy, mamy jasno sprecyzowane potrzeby (np. mieszkanie na drugim piętrze od południa), nie chcemy iść na kompromisy, ale mieć możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich, to zdecydowanie lepiej jest szukać mieszkania zanim jeszcze powstanie.
Z kolei gdy zależy nam na szybkiej przeprowadzce np. ze względu na powiększenie rodziny lub ponoszenie kosztów związanych z wynajmem, korzystniej jest kupić gotową nieruchomość. Zyskujemy wtedy także większą pewność co do transakcji. Możemy dokładniej sprawdzić lokum i jednocześnie unikamy ryzyka dotyczącego niewypłacalności dewelopera i nieukończenia inwestycji.