Kolejne zmiany w wakacjach kredytowych
- 2024-04-15
- Programy mieszkaniowe
Już wiadomo, że parlament nie wyrobi się z pracami nad ustawą o wakacjach kredytowych. Ułatwienie, na które czeka wielu Polaków, nie ma szans wejść w życie 1 maja, tak, jak to planowano. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wprowadziła do projektu zmianę, według której ulga dla kredytobiorców będzie dostępna dopiero od czerwca 2024 roku.
Na wakacje kredytowe trzeba będzie jeszcze poczekać
Projekt ustawy przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu miesiąc temu zapowiadał, że wakacje kredytowe na nowych zasadach wejdą w życie od maja bieżącego roku. Dziś wiadomo, że termin ten ulegnie przynajmniej miesięcznemu przesunięciu. Wszystko przez opóźnienia proceduralne w procesie legislacyjnym. Przez tę zmianę korekcie musi ulec również kalendarz wakacji kredytowych. Według nowej wersji projektu wakacje będą przysługiwać w dwóch z wybranych trzech miesięcy między czerwcem a sierpniem oraz w dwóch między wrześniem i grudniem.
Warto podkreślić, że to już kolejna zmiana terminu obowiązywania ulg. Według pierwotnego pomysłu wakacje miały być dostępne dla kredytobiorców już w maju. Na szczęście nowa ustawa nie zakłada innych zmian w projekcie. Według ustalonych już zasad beneficjentami wakacji mogą zostać tylko ci kredytobiorcy, których rata przekracza 30% miesięcznych dochodów. Decydująca będzie tu średnia za ostatnie trzy miesiące.
Co ważne warunek dochodowy nie obejmuje rodziców z przynajmniej trojgiem dzieci na utrzymaniu. Ważnym ograniczeniem jest też wartość kredytu. Może być to maksymalnie 1,2 miliona złotych. Podobnie jak w poprzednich latach konsekwencją skorzystania z wakacji kredytowych będzie wydłużenie okresu spłaty zobowiązania.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców się zmienia
Projekt ustawy mocno wpływa również na dostęp kredytobiorców do FWK. To krok w dobrą stronę, ponieważ to właśnie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powinien być pierwszym miejscem, w którym osoba z aktywną pożyczką powinna szukać wsparcia w razie kłopotów. Jednak Narodowy Bank Polski w opinii o nowej ustawie zwraca uwagę na ryzyka związane z liberalizacją zasad udzielania pomocy przez FWK. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której właściciele kredytów niemal po podpisaniu umowy zwracają się o wsparcie w jego spłacie.
Prócz tego wciąż otwarte pozostaje pytanie, kiedy Sejm zacznie produkować nowy projekt ustawy. Według porządku obrad nie stanie się to wcześniej niż 26 kwietnia 2024 roku. Temat wzbudza spore emocje, bo na decyzje o wakacjach czeka wielu kredytobiorców. Według szacunków z tej opcji wsparcia w ostatnich latach korzystała zdecydowana większość uprawnionych do tego osób. I choć pomysł spotkał się z krytyką, widać że rozwiązania tego typu są potrzebne na trudnym rynku mieszkaniowym. Na razie nie wiadomo jednak, czy wakacje kredytowe będą dostępne również w przyszłych latach.