Coraz trudniejsza sytuacja na rynku mieszkaniowym – spada optymizm deweloperów
- 2024-10-14
- Inwestowanie w nieruchomości
Ceny nieruchomości w końcu zaczną spadać? Jak podaje portal Tabelaofert.pl, z wrześniowego odczytu Indeksu Nastroju Deweloperów wynika, że takiego scenariusza spodziewa się 18% respondentów. Mniejszy odsetek wyraża opinię, że dojdzie do podwyżek. Przyjrzyjmy się bliżej wynikom.
Spadek lub stabilizacja – tego spodziewa się większość deweloperów
Jak opisuje Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl, rynek deweloperów nie spodziewa się, aby mogło dojść do wzrostów cen nieruchomości. Po raz pierwszy wysłał sygnały co do tego w maju 2024 roku. Wtedy wielu badanych oczekiwało stabilizacji. To jednak wrzesień okazał się przełomowy, gdyż więcej respondentów spodziewało się spadków niż wzrostów. Wskaźnik indeksu zmian cen był wówczas najniższy w całej historii prowadzenia tego badania. Z tego odczytu wynika, że wzrost zakłada 14% ankietowanych, a spadek – 18%. Na stabilizację wskazało 64% respondentów.
Od 4 miesięcy odsetek ankietowych, którzy spodziewają się wzrostów cen w najbliższych miesiącach, utrzymuje się na podobnym poziomie. Natomiast część ankietowanych, którzy wcześniej przewidywali stabilizację, jednak zmienia zdanie i wskazuje na obniżki.
Badani twierdzą jednak, że mieszkania będą się sprzedawać szybciej niż dotychczas. Na wzrost tempa wskazało 30% respondentów, a według 56,7% będzie ono utrzymane.
Jak sytuację oceniają szukający mieszkania?
Rośnie optymizm wśród zainteresowanych zakupem nieruchomości. Zwiększa się odsetek osób, które uważają, że mieszkania da się kupić taniej. W sierpniowej edycji było to 16%, natomiast we wrześniowej – 23%. Jednocześnie 29% respondentów uważa, że ceny będą rosły.
Nieruchomości – sytuacja rynkowa
Powyższe dane dotyczą oczywiście przewidywań i nastrojów. A jak realnie kształtuje się sytuacja rynkowa? Jak wynika z raportu firmy JLL, w 3. kwartale 2024 roku średnie ceny mieszkań wzrosły na wszystkich rynkach poza Krakowem. Porównując kwartał do kwartału, zmiany wyniosły od -0,8% do 2%. Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, ceny najbardziej wzrosły w:
- Łodzi – 15,1%,
- Trójmieście – 14%,
- Warszawie – 11,5%,
- Poznaniu – 9,2%,
- Wrocławiu – 7%.
Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań deweloperskich, nastąpił spadek w stosunku do poprzedniego kwartału. Deweloperzy sprzedali 9,2 tys. lokali, czyli 6,9% mniej. W większości miast widać również wyhamowanie pod względem liczby nieruchomości wprowadzonych do sprzedaży. Na sześciu największych rynkach było to łącznie 12,6 tys. lokali.
Ze wspomnianego raportu JLL wynika, że sytuacja na rynku wygląda dosyć stabilnie. Autorzy zwracają jednak uwagę, że nowe inwestycje powstają z myślą o zamożnych nabywcach, którzy dysponują dużym kapitałem albo mają wysoką zdolność kredytową. Wzrost cen ofertowych może wynikać z wprowadzania na rynek bardzo drogich nieruchomości.