Czym jest umowa rezerwacyjna nieruchomości
- 2023-06-05
- Bezpieczeństwo transakcji Kupno nieruchomości
Umowa rezerwacyjna zawierana jest pomiędzy sprzedającym nieruchomość a potencjalnym kupującym. Na jej podstawie wybrane przez zainteresowanego mieszkanie lub dom jest czasowo wyłączone z oferty, a kupujący ma czas na zgromadzenie niezbędnych dokumentów i zweryfikowanie swojej zdolności kredytowej, w celu uzyskania kredytu hipotecznego na zakup.
Umowa rezerwacyjna nie przenosi własności na nabywcę, jest jedynie pierwszym etapem na drodze do zakupu nieruchomości.
Jakie dane umieścić w umowie rezerwacyjnej?
Umowę rezerwacyjną można zawrzeć zarówno w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zazwyczaj ma formę pisemną, co ułatwia dochodzenie roszczeń. Jeśli umowa rezerwacyjna zawiera elementy umowy przedwstępnej, powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Każda umowa rezerwacyjna powinna zawierać:
- datę i miejsce jej zawarcia,
- określenie obu stron umowy: nazwę i adres dewelopera oraz osoby upoważnione do zawarcia umowy w imieniu przedsiębiorcy, dane sprzedającego na rynku wtórnym, dane kupującego – imię, nazwisko, PESEL oraz adres,
- dane dotyczące nieruchomości: jej adres, lokalizację, powierzchnię, numer księgi wieczystej lub działki itp. (jest to szczególnie istotne w przypadku nieruchomości na rynku pierwotnym, kiedy istnieje ona jedynie na projekcie),
- okres, na jaki została zawarta rezerwacja (im dłuższy okres obowiązywania rezerwacji, tym więcej czasu na załatwienie formalności przez kupującego),
- wysokość zadatku, zaliczki lub opłaty rezerwacyjnej, które są ustalane indywidualnie przez obie strony,
- konsekwencje zerwania umowy rezerwacyjnej.
W przypadku umowy rezerwacyjnej z elementami umowy przedwstępnej w umowie muszą zostać dodatkowo zawarte istotne elementy, na podstawie których zostanie zawarta umowa przenosząca prawo własności oraz termin podpisania umowy przyrzeczonej.
Koszty związane z umową rezerwacyjną
Samo podpisanie umowy jest bezpłatne, chyba że jest przygotowana w formie aktu notarialnego. W umowie mogą być zawarte informacje o ponoszonych przez kupującego opłatach. Najczęściej stosowane rozwiązania to:
- bezzwrotna opłata na rzecz sprzedającego (najczęściej dewelopera),
- zaliczka, która jest zwracana w pełnej wysokości w przypadku wycofania się z umowy którejkolwiek ze stron,
- zadatek, który chroni obie strony umowy: jeśli wycofa się z niej sprzedający, zwraca drugiej stronie dwukrotność wpłaconego zadatku, w przypadku wycofania się kupującego, strona sprzedająca może zatrzymać całość zadatku.
Umowa rezerwacyjna na zazwyczaj prostą formę, nie jest wymagana przepisami prawa, ani przez banki, ale daje kupującemu możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej i rozpoczęcia procesu ubiegania się o kredyt bez ryzyka, że wybrana nieruchomość zostanie sprzedana innej osobie.