Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – na czym polega i kogo chroni?
- 2023-06-05
- Bezpieczeństwo transakcji
Inwestorzy, którzy kupują nowe mieszkanie na podstawie umowy deweloperskiej, mają obecnie możliwość korzystania z dodatkowej ochrony. Daje im ją Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Jego stworzenie miało na celu podniesienie bezpieczeństwa dużych inwestycji mieszkaniowych. Na czym konkretnie to polega i kto będzie objęty zabezpieczeniem?
Komfortowa realizacja transakcji deweloperskich
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny powstał z myślą o osobach kupujących domy i mieszkania na rynku pierwotnym. Zasada jego działania jest podobna do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, choć z jego ochrony korzysta w tym przypadku inna grupa konsumentów. Głównym celem ochrony w ramach funduszu deweloperskiego jest zabezpieczenie interesów klientów w sytuacji, gdy inwestor ogłosi upadłość, nim zrealizuje plany uregulowane umową. Jest to rodzaj funduszu powierniczego. Dzięki zebranym na nim środkom w razie kłopotów można pokryć roszczenia klientów. Co ważne ochrona tego typu może być również rozszerzona o sytuacje, w których to nabywca rezygnuje z umowy deweloperskiej.
Do tej pory w ustawie deweloperskiej brakowało gwarancji, że poszkodowany nabywca otrzyma zwrot wpłat dokonywanych na poczet inwestycji, która ostatecznie nie została zrealizowana. Pewność taką mogły mieć tylko osoby, na które zostało przeniesione prawo do kupowanego lokalu. Po niedawnych zmianach DFG skuteczniej chroni osoby kupujące domy lub mieszkania znajdujące się dopiero w budowie. Ochrona funduszu trwa od pierwszej wpłaty na mieszkaniowy rachunek powierniczy do przeniesienia praw na nabywcę.
Fundusz działa na polskim rynku nieruchomości od lipca 2022. Choć objął już pierwszych nabywców, nie wszyscy kupujący lokale na rynku pierwotnym będą mogli skorzystać z jego ochrony. Mają do niej prawo tylko osoby fizyczne, które kupiły mieszkanie na podstawie umowy deweloperskiej. Oprócz tego mieszkania zakupione przed 1 lipca 2022 nie zostają objęte ochroną. Kto jeszcze będzie jej pozbawiony? Osoby, które postanowiły sprzedać mieszkanie w trakcie realizacji inwestycji. Lokale z drugiej ręki nie są objęte ochroną DFG. Warto pamiętać, że zasada ta nie dotyczy cesji umowy deweloperskiej na rzecz nowego nabywcy. Może on korzystać z funduszu, jeśli tylko pierwszy właściciel spełniał warunki, o których mówiliśmy wcześniej.
Co ciekawe nie tylko nowe budynki, czyli zabudowa wznoszona od podstaw, mogą być objęte DFG. Dotyczy to także odrestaurowanych starych kamienic lub obiektów przemysłowych. W każdym przypadku kluczowym warunkiem jest zakup nieruchomości na podstawie umowy deweloperskiej. Jednak nawet taka umowa nie daje nam gwarancji ochrony, gdy w kupionej od dewelopera nieruchomości chcemy prowadzić działalność gospodarczą. DFG zarezerwowany jest tylko dla kupujących mieszkania lub domy dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
Nim zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, dokładnie sprawdźmy, jak w jego przypadku działa DFG i czy nasza inwestycja jest nim objęta. Szczególnie, gdy w grę wchodzi cesja lub zakupy z drugiej ręki. Ochrona interesów kupujących w przypadku tak dużych inwestycji jest niezwykle ważna i nie warto jej tracić.