Jak wybrać mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością?
- 2023-06-05
- Kupno nieruchomości
Osoby niepełnosprawne, które nie poruszają się samodzielnie lub o ograniczonej mobilności, niestety wciąż muszą mierzyć się z wieloma barierami architektonicznymi w przestrzeni publicznej. Z tymi przeciwnościami walczy m.in. ustawa o przystosowaniu inwestycji do potrzeb osób niepełnosprawnych. Także coraz więcej deweloperów tworzy mieszkania z myślą o osobach niepełnosprawnych. Czym kierować się przy wyborze i jak powinien wyglądać lokal w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnością?
Idealne miejsce do mieszkania
Zgodnie z ustawą z 7 lipca 1994 r. o przystosowaniu inwestycji do potrzeb osób niepełnosprawnych nowe budynki muszą być projektowane w sposób zapewniający osobom niepełnosprawnym, a także osobom starszym, niezbędne warunki do swobodnego i komfortowego korzystania z obiektów mieszkaniowych oraz użyteczności publicznej. Mowa o specjalnym dostosowaniu powierzchni, a mianowicie niskich progach, odpowiednich podjazdów do klatek, łagodnych zjazdach z chodników oraz ruchomych platformach. Droga prowadząca do budynku musi być utwardzona, a sam budynek posiadać windę o odpowiedniej wielkości, która w tym wypadku pełni także funkcję łącznika z podziemną halą garażową.
W możliwie jak najbliższej odległości od windy deweloper ma także obowiązek wyznaczenia specjalnych, odpowiednio oznakowanych miejsc postojowych. Ważne jest także umieszczenie na odpowiedniej wysokości elementów, takich jak domofony czy skrzynki na listy. Potrzeby osób niepełnosprawnych powinny być także uwzględniane podczas planowania małej architektury na osiedlu, jak np. kosze czy ławki.
W związku z istniejącymi przepisami zakup lokalu dla osoby niepełnosprawnej na rynku pierwotnym nie będzie stanowił większego problemu. Zupełnie inaczej może wyglądać sytuacja w przypadku rynku wtórnego. W budynkach wybudowanych przed uchwaleniem nowych przepisów problematyczne może okazać się już samo wejście. Konieczność pokonania kilku schodów będzie wyzwaniem, nie mówiąc już o sytuacji braku windy. Wówczas najbardziej przystosowane i atrakcyjne wnętrze nie będzie w stanie zrekompensować tych barier architektonicznych.
Niezbędna funkcjonalność
Do swobodnego obrotu wózek inwalidzki potrzebuje powierzchni o ok. 1,5 m średnicy, dlatego do zapewnienia komfortu swobodnego przemieszczania kluczowe jest stworzenie maksymalnie otwartej przestrzeni. Niezwykle istotna jest również szerokość drzwi (min. 90 cm), antypoślizgowa podłoga i oczywiście brak progów. Do samodzielnej egzystencji osoby z niepełnosprawnością niezbędne będzie właściwe zaaranżowanie mebli kuchennych na odpowiedniej wysokości oraz łazienki pod kątem właściwego metrażu i wyposażenia, m.in. brak brodzika pod prysznicem.
W przypadku mieszkań deweloperskich warto omówić i uwzględnić indywidualne preferencje i ewentualne dostosować układ pomieszczeń jeszcze na etapie budowania. Natomiast aranżacja mieszkania z rynku wtórnego to nie lada wyzwanie, szczególnie finansowe, ale warto wiedzieć, że na dostosowanie lokalu można uzyskać dofinansowanie z funduszy PFRON.