W jaki sposób można zminimalizować ryzyko inwestowania w nieruchomości?
- 2023-06-05
- Inwestowanie w nieruchomości Kupno nieruchomości
Zakup nieruchomości to popularna forma inwestycji, mająca zabezpieczyć oszczędności i przynosić regularne zyski. W okresie niskich stóp procentowych wielu Polaków zdecydowało się na zakup mieszkania, wycofując pieniądze z nieatrakcyjnych depozytów bankowych. Inwestycja w nieruchomość jest również wybierana w czasie wysokiej inflacji, jako pewne zabezpieczenie posiadanego kapitału. Czy zakup nieruchomości może być ryzykowny?
Biorąc pod uwagę zachowanie cen nieruchomości zarówno w ostatnich miesiącach, jak i w długim terminie, zakup mieszkania lub domu wydaje się pewną inwestycją. Kupując mieszkanie na własne potrzeby, zwiększamy majątek i dodatkowo ograniczamy miesięczne wydatki związane z najmem. Kupując nieruchomość na wynajem, zakładamy, że wartość nieruchomości będzie rosnąć i jednocześnie będziemy regularnie osiągać przychody w postaci czynszu od najemców.
Inwestycja w nieruchomości również jest obarczona ryzykiem
Przed zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych musimy jednak dobrze rozpoznać i oszacować ryzyko. Zakup mieszkania lub domu, tak jak każda inna inwestycja jest obarczone pewnymi zagrożeniami, które mogą negatywnie wpłynąć na rentowność zakupu.
Ryzyko rynkowe
Na ryzyko rynkowe składają się między innymi: cykle koniunkturalne, rosnące stopy procentowe, wahania kursów walutowych, niestabilny popyt, wzrost konkurencji czy zmiany podatkowe. Są to czynniki od nas niezależne i nie jesteśmy w stanie uniknąć ryzyka rynkowego, ale jesteśmy w stanie je zminimalizować, kupując za gotówkę atrakcyjną nieruchomość, w dobrej lokalizacji i w okazyjnej cenie.
Ryzyko polityczne
Ryzyko polityczne również jest trudne do uniknięcia. Wiąże się ze zmianami w ustawodawstwie dotyczącym przepisów budowlanych i podatkowych lub decyzjami administracyjnymi lokalnych władz. Ryzyko polityczne związanie jest również z wyborami, po których zmiana opcji rządzącej może wpłynąć na rynek nieruchomości.
Ryzyko wyceny
Ryzyko wyceny możemy zminimalizować, dokonując przed zakupem rzetelnego oszacowania wartości nieruchomości przez doświadczonego i solidnego specjalistę. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego wycena wartości powinna uwzględniać koszty ewentualnego remontu, a jeśli nieruchomość jest po modernizacji, warto zweryfikować jakość wykonanych robót i użytych materiałów.
Ryzyko transakcyjne
Ryzyko transakcyjne możemy zminimalizować, dbając o dopełnienie wszelkich wymogów formalnych na etapie zawierania umowy kupna-sprzedaży. W przypadku braku doświadczenia w zawieraniu tego typu umów, powinniśmy powierzyć cały proces doświadczonemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami. W ten sposób ograniczymy niepotrzebne koszty i zapobiegniemy przeciągającemu się procesowi.
Ryzyko płynności
Ryzyko płynności możemy zminimalizować, kupując atrakcyjną nieruchomość, na którą będziemy w stanie szybko znaleźć nowego nabywcę. Dzięki temu łatwo odzyskamy zamrożone środki. Nietypowe, drogie i mniej atrakcyjne nieruchomości sprawiają, że proces odzyskania zainwestowanej gotówki może być dłuższy, niż zakładaliśmy.
Ryzyko związane z wynajmem
Z najmem związanych jest kilka różnego rodzaju ryzyk. Jedno z nich to problemy ze znalezieniem najemcy, a więc brak zysków w okresie, gdy mieszkanie stoi puste. Ryzyko zminimalizujemy, kupując na wynajem mieszkanie o popularnej powierzchni (kawalerkę lub lokal do około 65 metrów kwadratowych) z dobrym standardem wykończenia i o typowym układzie pomieszczeń. Mieszkanie na wynajem powinno być położone w dobrej dzielnicy, w pobliżu lokali usługowych i z dostępem do środków komunikacji publicznej.
Ryzyko najmu dodatkowo zminimalizujemy, podpisując dobrze przygotowaną umowę najmu i korzystając regulacji dotyczących najmu okazjonalnego.